Gümrük mevzuatı ve uygulamaları ile ilgili temel bilgileri tek bir rehberde topluyoruz. Gümrük işlemlerinizde ihtiyaç duyacağınız bilgilere erişiminizi kolaylaştırıyoruz.

Gümrük Rehberi Hakkında:

Ticari ve bireysel eşyanızın gümrük işlemlerinde size yol gösterecek bilgileri, kolay ve anlaşılır bir şekilde sunmak üzere Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan gümrük rehberine hoş geldiniz. Bu rehberde, gümrük işlemleriniz sırasında ihtiyaç duyacağınız temel bilgileri bulabilirsiniz. Gümrük rehberi, ilk defa gümrük işlemi yapacak veya gümrük işlemleri hakkında ilk bilgilerini edinecek olan kişiler için tasarlandı. Bu rehber, Gümrük Kanunu’nda yer alan başlıca kavramları ve Kanunun gümrüklerdeki uygulamalarını, ana hatlarıyla, sade ve anlaşılır bir dil kullanarak anlatmayı hedefliyor. Ticari ve bireysel eşyanın gümrük işlemleri hakkında ihtiyaç duyacakları özlü bilgiyi edinmek isteyen herkesin bu rehberden faydalanmasını diliyoruz.
Bu internet sitesinde yer alan metin ve görseller yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, gümrük ve dış ticaret mevzuatı hükümleri yerine geçmez. Bu rehberin herhangi bir sayfasını ziyaret etmeniz halinde kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.