Nasıl ihracatçı olursunuz?

Bir vergi numarasına sahip olan tüm gerçek veya tüzel kişiler ihraç edecekleri ürünle ilgili olan ihracatçı birliğine üye olarak ihracat yapabilirler. Vergi numaranız yoksa, vergi dairelerine başvurarak vergi numarası alabilirsiniz. İhracatçı Birlikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız
Ülkemizde, ihracat yapabilmek için, özel bir izin veya lisans alınması gerekli değildir. 

 


 
Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de ticari faaliyette bulunarak vergi mükellefi olmalarının ya da ihracatçı birliğine üye olmalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu nedenle yabancı ülke vatandaşları da Türkiye’den ihracat yapabilirler. Yabancıların Türkiye’de ülkemizde vergi mükellefi olmalarına ilişkin koşullar ve yöntemlere dair ayrıntılı bilgiyi Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan temin edebilirsiniz.
 

Not: Bu sayfada yer alan metinler, görseller ve videolar, yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, gümrük ve dış ticaret mevzuatı hükümleri yerine geçmez.
Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili yasal düzenleme; 213 sayılı Vergi Usul Kanunu, Vergi Kimlik Numarası Kullanımının Yaygınlaştırılması Hakkındaki 4358 sayılı Kanun ve bunlara bağlı ikincil mevzuat'ta yer almaktadır.