İstediğiniz her eşyayı ihraç edebilir misiniz?


İhracatı devlet tarafından yasaklanmamış olan bütün malları ihraç edebilirsiniz.
Bazı malları ihraç edebilmeniz için ise belirli kamu kurumlarından izin almanız gereklidir. Örneğin, askeri bir malzeme ihraç etmek istiyorsanız öncelikle Milli Savunma Bakanlığı’ndan izin almalısınız.
İhracat yapmaya karar verdiğinizde, ilk olarak malınızın ihracının yasak olup olmadığını ya da bu malı ihraç edebilmek için bir izin almanızın gerekli olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun için ihracı yasak malları ve ihracatında izin alınması gereken malları gösteren listelere bakmanız gereklidir. İhraç etmek istediğiniz malın bu listelerde olup olmadığını belirleyebilmeniz için de öncelikle eşyanızı iyi tanımalı, eşyanızın ticari ismini ve özelliklerini iyi bilmelisiniz.
Hangi malların ihraç edilmesinin yasak olduğunu öğrenmek için tıklayınız.
Hangi malın ihracatında hangi kurumdan izin alınması gerektiğine dair bilgi edinmek için tıklayınız.

Ülkemizin uymakla yükümlü olduğu çeşitli uluslararası anlaşmalar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Kararları vardır. Bu kapsamda ülkemizden belirli kişilere, şirketlere ve ülkelere yapılacak ihracatlarda “Stratejik Ticaret Kontrolleri” olarak adlandırılan kontroller yapılmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Not: Bu sayfada yer alan metinler, görseller ve videolar, yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, gümrük ve dış ticaret mevzuatı hükümleri yerine geçmez.
Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili yasal düzenleme; 4458 sayılı Gümrük Kanunu, 95/7623 sayılı İhracat Rejimi Kararı, 95/7616 sayılı İhracatta Kota ve Tarife Kontenjanı Belirlenmesi ve İdaresine İlişkin Karar ve bunlara bağlı ikincil mevzuat'ta yer almaktadır.