Bireysel İşlemler

Yolcu Rehberi

  • Revizyon Tarihi : 4.01.2019

Tax-Free


 
Türkiye’de yetkili noktalardan satın aldığınız eşyanın KDV’sini, yurt dışına çıkarken geri alabilirsiniz. Bu uygulamaya tax-free denilmektedir. Bu uygulamadan (geriye dönük 185 günden fazla zaman Türkiye’de yaşamayan);
-    Yabancı uyruklular ve
-    ikamet tezkeresi olan Türk uyruklular yararlanabilir.
Tax-free kapsamında satın alınan eşyanın değeri KDV hariç 100 TL’nin üstünde olmalı ve satın alınan eşya 3 ay içinde yurt dışına çıkarılmalıdır. 
Tax-Free Satışına Yetkili Mağaza tarafından e-Fatura’nın çıktısı yolcuya verilir. Yolcu yurt dışına çıkarken e-fatura çıktısı ve eşya ile gümrüğün tax-free bankosuna gider. Gümrük şartların taşındığını görürse faturayı onaylar ve fatura aracı firmaya sevk edilir. Yolcu, aracı firmadan KDV iadesi alır.
KDV iadesi için eşyanızı 3 ay içinde yurt dışına çıkarmanız ve eşyanızı faturası ile birlikte, yurt dışına çıkarken gümrük görevlisine göstermeniz gerekir.

Not: Bu sayfada yer alan metinler, görseller ve videolar, yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, gümrük ve dış ticaret mevzuatı hükümleri yerine geçmez.
Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili yasal düzenleme; 3065 sayılı KDV Kanunu ve buna bağlı ikincil mevzuat'ta yer almaktadır.